bigos przepis
Żywność

Bigos – najlepszy przepis na tradycyjny bigos

By

Przyrządzanie polskiego bigosu polega na duszeniu kiszonej kapusty, białej kapusty, mięsa i kiełbasy wraz z garścią przypraw, aby stworzyć rozgrzewające, obfite danie, które jest przepyszne. Gulasz z bigosu jest niezwykle prosty w przygotowaniu, nie wymaga wiele wysiłku i stanowi fantastyczne danie na przyjęcie.

Polski bigos to dla mnie definicja tradycyjnej polskiej kuchni – obfity, pysznie pocieszający i świetny do dzielenia się. Danie to jest równie popularne jako posiłek rodzinny (podawany z tłuczonymi ziemniakami lub chlebem), jak również jako danie imprezowe, towarzyszące wszelkim uroczystościom, w tym weselom, chrzcinom itp. Przetrwało próbę czasu i do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych dań w Polsce (obok polskiej sałatki ziemniaczanej i pierogów). Polacy kochają komfortowe jedzenie!

Ze względu na jego ogromną popularność istnieją niezliczone wersje bigosu i każdy ma swój własny sposób na przygotowanie tego dania, który różni się nieco od innych. To, co jednak łączy wszystkie, to 2 podstawowe składniki: kiszona kapusta i mięso.

Składniki na bigos

Kiszona kapusta

Ponieważ jest to podstawowy składnik polskiego bigosu, upewnij się, że używasz dobrej jakości kapusty kiszonej. Polecam zakup kapusty kiszonej w polskich delikatesach, ponieważ jest ona prawdopodobnie lepszej jakości i smaczniejsza niż kapusta kiszona sprzedawana w dużych supermarketach. Szukajcie organicznej, pozbawionej konserwantów kapusty kiszonej, która ma jasnożółty/zielonkawy, a nie szary kolor.

Biała kapusta

Niektórzy zalecają płukanie kapusty przed przyrządzeniem gulaszu (aby była mniej kwaśna), ale ja wolę po prostu dodać do bigosu trochę białej kapusty, aby uzyskać bardziej zrównoważony smak. Czym jest kapusta kiszona bez kwaskowatości?

Użyj zwykłej białej kapusty lub kapusty spiczastej, która jest słodsza.

Mięso

Polski bigos można przyrządzić z każdego rodzaju mięsa, od dziczyzny po wieprzowinę (używaną najczęściej) i kurczaka. Nigdy nie spotkałem się z bigosem z jagnięciną, ale to pewnie dlatego, że jagnięcina jest w Polsce trudno dostępna. Można też użyć kombinacji różnych mięs. Niezależnie od tego, jakie mięso wybierzesz, ważne jest, aby używać raczej ciemnych niż białych kawałków (a więc na przykład nie piersi z kurczaka, które mają tendencję do wysychania podczas długiego gotowania). Ja użyłam udek z kurczaka bez skóry. Jeśli chodzi o wieprzowinę użyj żeberek lub łopatki, a nie polędwicy wieprzowej.

Możesz dostosować ilość mięsa w tym gulaszu do swoich preferencji. Ja użyłem umiarkowanej ilości, ponieważ nie chciałem, aby mięso zdominowało kapustę.

Kiełbasa

Użyj wędzonej polskiej kiełbasy, aby dodać jej smaku i tekstury. Większość polskich kiełbas jest wędzona, więc łatwo je znajdziesz (nawet duże supermarkety mają obecnie w ofercie polską kiełbasę). Możesz też użyć kawałków wędzonej szynki i/lub wędzonego boczku (najpierw je schrup).

Grzyby

Suszone grzyby prawdziwki są ważne, aby dodać więcej głębi smaku, ale nie trzeba ich używać zbyt wiele. Ponownie polecam wizytę w polskim sklepie, ponieważ prawdziwki są tam zazwyczaj dużo tańsze niż w dużych supermarketach. Upewnij się, że dokładnie umyłeś grzyby, umieszczając je w misce, dodając odrobinę wody i pocierając grzyby opuszkami palców. Ponownie opłucz i dodaj do bigosu.

Śliwki

Dla mnie śliwki są absolutnie niezbędne w przepisie na bigos, dodają odrobinę naturalnej słodyczy, a także głębi smaku (wraz z grzybami). Uważam, że śliwki wyjątkowo dobrze nadają się do dań z kapusty kiszonej. Użyłam śliwek w mojej zapiekance z kiszonej kapusty z kurczakiem (z doskonałym skutkiem!), która jest podobna do tego przepisu na bigos.

Instrukcja – jak zrobić bigos – przepis krok po kroku

  1. W garnku rozgrzać 3 łyżki oleju, dodać liść laurowy, kminek, ziele angielskie i jałowiec oraz cebulę. Smażyć delikatnie przez 3 minuty często mieszając.
  2. Odsuń mieszankę cebulową na bok i dodaj kawałki kurczaka. Smażyć przez 2 minuty z każdej strony.
  3. Dodamy kapustę, śliwki, grzyby, paprykę, majeranek, koncentrat pomidorowy i połowę wody. Wymieszać, zamknąć pokrywę i doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować delikatnie przez 1 godzinę, mieszając od czasu do czasu.
  4. Na patelni podsmażamy na 1-2 łyżkach oleju pokrojoną kiełbasę, aż się lekko zrumieni. Dodajemy do gulaszu i gotujemy jeszcze przez 1 godzinę. W razie potrzeby dodajemy trochę więcej wody.
  5. Zdejmij bigos z ognia i wyjmij kurczaka. Oddziel mięso od kości i włóż je z powrotem do garnka. Wymieszaj i podawaj!

Wskazówki dotyczące bigosu

Wskazówki dotyczące bigosu
  • Polecam kupić kapustę kiszoną w polskich delikatesach. Szukajcie organicznej, pozbawionej konserwantów kapusty kiszonej, która ma żółtawy kolor, a nie szary.
  • Użyj dowolnego mięsa, ale upewnij się, że jest ono ciemne, a nie białe (na przykład pierś z kurczaka lub polędwica wieprzowa).
  • Użyj dowolnej polskiej kiełbasy (kiełbasy), ale upewnij się, że jest wędzona (większość jest). Ja użyłem wędzonej kiełbasy z kurczaka. Możesz też dodać chrupiący boczek lub kawałki pokrojonej szynki.
  • Umyj dokładnie prawdziwki umieszczając je w misce z odrobiną wody i pocierając opuszkami palców, aby pozbyć się wszelkich ziaren. Następnie płuczemy pod zimną wodą i dodajemy do bigosu.
  • Dodaj wodę Gulasz powinien być pełen wilgoci, choć dodanie zbyt dużej ilości wody może spowodować, że będzie miał kwaśną konsystencję, a tego nie chcemy.
  • Do bigosu NIE dodawaj soli. Zarówno kapusta, jak i polska kiełbasa są dość słone, więc wystarczy pieprz do smaku.
  • Podawaj z tłuczonymi ziemniakami lub chlebem.
  • Przechowuj w lodówce do 5 dni.
  • Zamrażaj pojedyncze porcje do 3 miesięcy.

You may also like