Dowiedz się, jak zrobić ocet jabłkowy, używając resztek, aby zmniejszyć ilość odpadów i wykorzystać to, co już masz. Domowy ocet ma wiele zastosowań i jest bardzo tani!
Domowy ocet jabłkowy jest łatwy do zrobienia i wymaga minimalnego wysiłku. Omówimy, jak zrobić najlepszy ocet jabłkowy i odpowiemy na wszystkie pytania: „Czy ocet jabłkowy może się zepsuć?”.
Ocet jabłkowy domowej roboty:
Od kilku lat robię domowej roboty ocet jabłkowy. Jest to bardzo łatwe i tanie. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Możesz użyć całego jabłka, które zostało pokrojone na kawałki, albo użyć skórek i rdzeni!
Ja osobiście wolę używać skórek i rdzeni, bo to świetny sposób na wykorzystanie jedzenia, które w przeciwnym razie trafiłoby do kompostownika.
Potrzebne rzeczy
- Musisz się upewnić, że używasz bardzo czystego słoika
- gumka
- kawałek materiału
Składniki
- 2 filiżanki skórek i rdzeni z jabłek
- 2 łyżki cukru
- 3 filiżanki przefiltrowanej wody
Jak zrobić ocet jabłkowy?
- włóż kawałki jabłka do szklanego słoika
- napełnij słoik przefiltrowaną wodą
- dodaj cukier i wstrząśnij, aż się rozpuści
- przykryj słoik kawałkiem materiału i gumką recepturką
- pozostaw słoik w ciemnym miejscu na około 3-4 tygodnie
- mieszaj od czasu do czasu i upewnij się, że kawałki jabłek są całkowicie zanurzone w wodzie
- po 3-4 tygodniach odcedź kawałki jabłek i wyrzuć je na kompost
- pozostaw płyn w słoiku na kolejne 3-4 tygodnie
- jest gotowy do użycia!
Czy ma znaczenie, jakich jabłek używasz?
Możesz użyć dowolnego rodzaju jabłek – w zasadzie możesz nawet użyć innego owocu. Możesz zrobić ocet z gruszek, ananasów, persymonów, fig lub z czegokolwiek, na co masz ochotę.
W zależności od zawartości cukru w owocach, możesz dodać nieco więcej do swojego domowego octu jabłkowego.
Czy robiąc ocet jabłkowy, trzeba używać cukru?
Cukier jest bardzo ważną częścią procesu fermentacji. Jeden z komentarzy do mojego postu na Instagramie tak dobrze wyjaśnił ten proces, że zacytuję go. „Aby zrobić ocet, musisz najpierw wytworzyć alkohol – cukier jest tam po to, żeby drożdże z rdzenia jabłek mogły go zużyć, tworząc cydr jabłkowy, a następnie bakterie przekształcają ten alkohol w kwas octowy, tworząc ocet.
„Technicznie można to zrobić bez cukru, ale trzeba by ułatwić dostęp do cukru w jabłkach (prawdopodobnie poprzez wyciskanie soku), żeby drożdże mogły skolonizować roztwór szybciej niż zarodniki pleśni. Cukier rafinowany jest bardzo łatwo dostępnym pożywieniem dla drożdży (ale nie dla pleśni czy bakterii), więc dodanie go ma działanie konserwujące, daje drożdżom przewagę i zmniejsza szansę na to, że pleśnie lub bakterie chorobotwórcze skolonizują twój roztwór przed fermentacją!”. – Chel-z Birch Wyse
Czy można użyć miodu zamiast cukru?
Próbowałem użyć miodu do zrobienia partii octu jabłkowego i nie poszło mi najlepiej. Słyszałem, że jest to możliwe, ale proces ten jest znacznie dłuższy. O wiele lepiej działa z cukrem, więc nawet jeśli tak jak my masz bardzo niską zawartość cukru, warto się w niego zaopatrzyć!
Czy trzeba usuwać pestki z rdzeni jabłek?
Jeśli robisz ocet jabłkowy z resztek jabłek – a powinieneś – możesz się zastanawiać, czy musisz usuwać pestki jabłek.
Oczywiście możesz, jeśli jesteś zbyt ostrożny, ale nie będziesz ich miażdżyć, mielić, spożywać ani nawet pozostawiać w mieszaninie. A przeciętny człowiek musiałby zjeść ponad 100 pestek, żeby zachorować.
Czy ocet jabłkowy domowej roboty wymaga konserwantów?
Ocet jest środkiem konserwującym, ale dopóki nie zostanie w pełni przekształcony, musisz uważnie obserwować, czy wszystkie jabłka są zanurzone w wodzie. Jeśli jabłka dostaną się do powietrza, może na nich wyrosnąć pleśń, a jeśli tak się stanie, twoja partia będzie zła.
Jak używasz octu jabłkowego domowej roboty?
Oto 7 zastosowań octu domowej roboty. To jeden z najbardziej uniwersalnych produktów w moim domu!
- sos do sałatek
- domowe pikle (uwielbiam marynowaną zieloną fasolkę i czerwoną cebulę)!
- Używam odrobiny octu podczas gotowania ryżu, by dodać mu kwasowości.
- Odrobina do mycia produktów
- płukanka do włosów, aby usunąć nadmiar nagromadzonych substancji
- W środkach czystości domowej roboty
- Naturalny środek chwastobójczy
Czy ocet jabłkowy może się zepsuć?
Dobra wiadomość – Twój domowy ocet będzie działał praktycznie wiecznie! Jest to produkt fermentowany, a data „ważności” na większości octów kupowanych w sklepie jest całkowicie dowolna. Według Instytutu Octu: „Ze względu na swoją kwaśną naturę ocet jest sam w sobie konserwujący i nie wymaga przechowywania w lodówce”. To jeszcze jeden powód, dla którego jest to najlepszy ocet jabłkowy!