Jak zrobić rosół
Żywność

Jak zrobić rosół?

By

Rosół (w wielu postaciach) to podstawa w spiżarni, którą można pić jako pożywną przekąskę, używać jako bazę do przyrządzania pysznych zup oraz dodawać wilgoci i smaku do wszelkiego rodzaju pikantnych potraw. Ale czym właściwie jest rosół? Rosół, wywar i bulion to terminy określające bogaty płyn powstały w wyniku gotowania drobiu, mięsa i/lub warzyw w wodzie i przyprawach. Możesz kupić bulion w kartonach, puszkach lub kostkach, ale nasza Kuchnia Testowa polega na robieniu domowego bulionu, żeby naprawdę kontrolować, co wchodzi w skład dania – zwłaszcza jeśli chodzi o ilość sodu. Czytaj dalej, aby poznać kilka podstawowych kroków, jak zrobić rosół, dzięki czemu będziesz mógł przygotować rosół z kurczaka, rosół wołowy i rosół z kości do wszystkich swoich przepisów.

Jak zrobić rosół?

Rosół z kurczaka, rosół wołowy, rosół warzywny, rosół z kości – jest wiele różnych rodzajów rosołu. Dla każdego z nich mamy specjalny przewodnik i przepisy, ale poniższe kroki są ogólnym przewodnikiem, jak zrobić w domu jakikolwiek rodzaj domowego rosołu.

Wybierz mięso i przygotuj garnek

Rosół drobiowy i wołowy to dwa najpopularniejsze rodzaje rosołu używane w przepisach. Kości nadają domowemu rosołowi bogaty smak; wybierz około 1 kilograma mięsnych kości (świetnie nadają się do tego resztki!), takich jak pieczeń z kurczaka lub indyka, pieczeń wołowa czy steki T-bone. Użyj wysokiego, ciężkiego garnka, który jest wystarczająco szeroki, aby pomieścić kawałki. Powinien mieć również pokrywkę. Robisz bulion warzywny? Po prostu pomiń ten krok i przeczytaj więcej informacji poniżej.

Rodzaje mięsa i kości na domowy rosół

Możesz użyć całego kurczaka, ale kościste kawałki kurczaka, takie jak skrzydła, grzbiety i szyje, są idealne, ponieważ większość smaku pochodzi z kości. Jeśli chcesz, aby rosół zawierał bardziej mięsne kawałki, wybierz kawałki ciemnego mięsa z kością, takie jak udka lub nogi, a nie piersi z kością. Są one bardziej aromatyczne i zazwyczaj tańsze, a mięso nie wysycha tak szybko. Jeśli chodzi o wołowinę, wybieraj kawałki podudzia, krótkie żeberka lub kości ramieniowe.

Wskazówka: Nie usuwaj skóry z kawałków kurczaka, ponieważ dodaje ona smaku bulionowi. Tłuszcz z rosołu usuniesz później. Jeśli używasz skrzydełek z kurczaka, przetnij każde skrzydło na trzy części. Dzięki temu odsłonisz więcej kości, co sprawi, że rosół będzie miał bogatszy smak.

Dodaj warzywa i aromaty

Do garnka dodaj pokrojone warzywa, takie jak seler (z liśćmi), marchew i nieobraną cebulę, a także przyprawy, takie jak sól, suszony tymianek, ziarna pieprzu, świeża pietruszka, liście laurowe i nieobrane połówki ząbków czosnku. Wszystkie one dodadzą smaku bulionowi. Jeśli chodzi o zioła, zamień suszoną szałwię lub bazylię na tymianek lub użyj kombinacji. Aby użyć świeżego tymianku lub szałwii zamiast suszonego, dodaj dwie lub trzy gałązki wraz z innymi przyprawami.

Test: Jeżeli regularnie przygotowujesz rosół, trzymaj w lodówce lub zamrażarce pojemnik z resztkami skórek i kawałków marchewki, liści selera i łusek cebuli, aby doprawić rosół. Warzywa i skrawki powinny być nadal świeże, ale nie muszą być w nieskazitelnym stanie.

Dodaj wodę i gotuj na wolnym ogniu

Dodaj do garnka 6 szklanek zimnej wody. Doprowadź mieszaninę do wrzenia i zmniejsz ogień. Gotuj na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 2,5 godziny. Ważne jest, aby rosół gotować, a nie zagotować. Taki sposób gotowania na wolnym ogniu pozwala rozwinąć się smakom. Kiedy rosół będzie się gotował, wyjmij mięso i odstaw do ostygnięcia.

Uwaga: Możesz zdecydować się na wyjęcie kurczaka z rosołu, gdy tylko zmięknie. Aby to zrobić, ostrożnie wyjmij kawałki kurczaka, gdy tylko przestaną być różowe. Lekko ostudź i usuń mięso z kości. Wróć kości do garnka i kontynuuj gotowanie przez pozostały czas. Odstaw kurczaka do ostygnięcia i wykorzystaj go w dowolny sposób.

Odcedź rosół

Przecedź bulion przez dwie warstwy 100% bawełnianego płótna ułożone w durszlaku lub sitku ustawionym nad dużą miską. Wyrzuć warzywa i przyprawy.

Sprawdź: Spróbuj bulionu i w razie potrzeby dostosuj przyprawy. Aby uzyskać bardziej treściwy rosół, włóż go z powrotem do garnka i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj, bez przykrycia, aż osiągnie pożądany smak.

Odtłuść rosół

Jeśli używasz gorącego bulionu, odlej tłuszcz. Aby użyć dzbanka oddzielającego tłuszcz, pozwól, aby tłuszcz wypłynął na wierzch, a następnie wylej rosół z dzióbka. Możesz też użyć łyżki, aby odlać tłuszcz unoszący się na powierzchni.

Przechowywanie bulionu

Schładzaj rosół przez około 6 godzin, a następnie zdejmij warstwę tłuszczu za pomocą łyżki. Umieść rosół w pojemniku. Przykryj i schładzaj do 3 dni lub zamroź do 6 miesięcy.

Po schłodzeniu rosół nabierze galaretowatego wyglądu. Jest to zasługa kolagenu zawartego w kościach kurczaka. Po podgrzaniu rosół znów stanie się płynny.

Jak zrobić rosół z warzyw?

Jak zrobić rosół z warzyw

Metoda naszej kuchni na zrobienie wywaru z warzyw jest taka sama jak powyższe kroki, tylko dodajesz kilka warzyw, wodę i aromaty. Gotuj wszystkie składniki razem przez 2 godziny, a następnie odcedź. Możesz przykryć i schłodzić bulion warzywny do 3 dni lub zamrozić do 6 miesięcy.

Jak zrobić rosół w szybkowarze?

Skróć czas i jednocześnie uzyskaj bogaty domowy rosół, przygotowując go w multicookerze. Aby uzyskać głębszy smak, przed dodaniem warzyw i wody podsmaż nieco mięso, używając ustawienia sauté. Gotuj pod wysokim ciśnieniem przez 1 godzinę. Pamiętaj, aby pozwolić na naturalne uwolnienie ciśnienia – szybkie uwolnienie może spowodować niebezpieczne, oleiste rozpryski z zaworu spustowego. Zobacz nasz przepis na rosół wołowy, aby uzyskać szczegółowe pomiary.

You may also like