Ten przepis na polskie knedle ziemniaczane lub kopytka przygotowuje się z ugotowanych tłuczonych ziemniaków. Ich nazwa oznacza „małe kopytka” ze względu na ich kształt. Knedle robi się z ziemniaków, mąki, jajka i soli, formuje się je, a następnie gotuje w osolonej wodzie.
Nie używaj resztek tłuczonych ziemniaków, które wcześniej zostały wymieszane z mlekiem i masłem. Najlepiej używać ziemniaków ugotowanych w łupinach i świeżo utłuczonych lub zmielonych w młynku.
Wiele osób uważa te kluski za polski odpowiednik włoskich gnocchi. Kopytka są doskonałe z bułką tartą posmarowaną masłem (w stylu poloneza) jako dodatek do dań, albo podawane z sokami z patelni lub sosem z pieczonego mięsa lub drobiu.
Składniki
Na kopytka:
1/2 kilograma ziemniaków, ugotowanych w łupinach, obranych i utłuczonych lub zmielonych
1 duże jajko, ubite
1/2 łyżeczki soli koszernej lub więcej do smaku
2 szklanki mąki uniwersalnej
Przepis na kopytka krok po kroku
- Zbierz składniki.
- Umieść tłuczone lub mielone ziemniaki w dużej misce. Dodaj jajko, sól i tyle mąki, ile potrzeba, aby uzyskać gładkie, spójne ciasto. Nie przesadzaj z ilością mąki, bo ciasto stanie się twarde.
- Doprowadź do wrzenia duży rondel z osoloną wodą.
- Na lekko oprószonej mąką powierzchni i lekko oprószonymi mąką rękami rozwałkuj kawałki ciasta. Potnij pod kątem na kawałki. Powtórz czynność z pozostałymi kawałkami ciasta.
- Wrzuć knedle do gotującej się wody (w razie potrzeby partiami, żeby nie przepełnić) i ponownie doprowadź do wrzenia.
- Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu od 1 do 5 minut (wyjmij jednego z nich łyżką cedzakową, aby sprawdzić, czy jest gotowy).
- Łyżką cedzakową przełóż ugotowane pierogi na durszlak i osusz.
- Gotowe!
Wskazówki
- Możesz też podać je z ulubionym sosem.
- Ten przepis najlepiej sprawdza się, gdy ziemniaki są świeżo ugotowane. Możesz ugotować ziemniaki, upiec je w piekarniku lub nawet usmażyć na powietrzu. Po ostygnięciu obierz je i dobrze utłucz lub przepuść przez sitko. Drobno utłuczone, puszyste ziemniaki dadzą knedle o najlepszej konsystencji.
Jak przechowywać i zamrażać
- Resztki można przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku przez trzy do pięciu dni.
- Te kopytka doskonale nadają się do przygotowania z wyprzedzeniem. Wystarczy przygotować ciasto, położyć je na blasze i zamrozić. Po zamrożeniu włóż nieugotowane pierogi do torby do zamrażania i przechowuj do trzech miesięcy.