Menopauza to czas, w którym kończą się cykle miesiączkowe kobiety. Diagnozuje się ją po upływie 12 miesięcy bez miesiączki, co zwykle ma miejsce w wieku 40 lub 50 lat. Jest to naturalny proces biologiczny, ale może powodować pewne nieprzyjemne objawy, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, zmęczenie i bezsenność. W tym artykule omówimy najlepsze zioła na objawy menopauzy.
Jakie zioła są dobre na menopauzę?
Istnieje wiele ziół leczniczych zawierających naturalne związki, które mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy. Niektóre z najlepszych naturalnych ziół na menopauzę to:
Czarny bez
Kozłek lekarski (Actaea racemose), znany również jako pluskwica czarna, to roślina kwitnąca pochodząca z Ameryki Północnej. Zioło to ma długą historię w medycynie rdzennych Amerykanów, a obecnie jest stosowane jako popularny suplement zdrowia dla kobiet, który pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy, zachowaniu płodności i równowagi hormonalnej.
Jednym z najbardziej znanych zastosowań black cohosh jest jego zdolność do łagodzenia objawów menopauzy. Istnieje wiele przekonujących dowodów potwierdzających to zastosowanie. W jednym z badań stwierdzono, że kobiety przyjmujące 20 mg czarnego kozłka dziennie przez 8 tygodni miały znacznie mniej i mniej dotkliwe uderzenia gorąca niż przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu. Inne badania na kobietach potwierdziły podobne wyniki, pokazując, że czarny bez może mieć obiecujące zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy.
Niepokalanek pospolity
Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) to doskonałe zioło dla zdrowia kobiet. Zioło to pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i od wieków jest stosowane w wielu różnych kulturach jako naturalny środek wspomagający zdrową równowagę hormonalną u kobiet. Jest stosowana w celu zmniejszenia objawów PMS i menopauzy, a także może pomóc w normalizacji poziomu estrogenu i progesteronu.
Wiesiołek
Wiesiołek (Oenothera biennis) to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny Onagraceae, pochodzącej ze wschodniej i środkowej części Ameryki Północnej. Jest szeroko stosowany w różnych formach tradycyjnego ziołolecznictwa. Chociaż badania nad wiesiołkiem są ograniczone, był on z powodzeniem stosowany w ziołolecznictwie przez ponad 500 lat i nadal jest używany przez wielu ludzi.
Wiesiołek jest powszechnie stosowany dla zdrowia hormonalnego kobiet i może pomóc im przywrócić równowagę hormonalną. Współcześni badacze przypisują równoważące hormony działanie tej rośliny wysokim ilościom zawartego w niej kwasu gamma-linolowego (GLA). GLA wytwarza prostaglandyny, hormon, który wywołuje odpowiedź zapalną i reguluje przepływ krwi. Niektóre kobiety z powodzeniem stosują wiesiołek w celu poprawy zdrowia hormonalnego i leczenia objawów menopauzy.
Wiesiołek jest powszechnie stosowany w celu zmniejszenia nasilenia uderzeń gorąca. Badanie z udziałem kobiet przechodzących menopauzę wykazało, że przyjmowanie wiesiołka przez sześć tygodni pomogło im mieć mniej dotkliwe, rzadsze i krótsze uderzenia gorąca.
Korzeń Shatavari
Shatavari (Asparagus racemosus), zwany też satavar lub szparagiem indyjskim, to roślina lecznicza pochodząca z Indii, od wieków stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Należy do rodziny szparagowatych, a korzenie rośliny są wykorzystywane w celach leczniczych.
Shatavari jest stosowane od tysięcy lat w starożytnym systemie medycyny Ayurveda – Indiach – w leczeniu wielu problemów zdrowotnych kobiet. Obecnie badania naukowe potwierdzają starożytne zastosowania tej rośliny. Najnowsze badania nad shatavari sugerują, że może ona zmniejszać objawy menopauzy. W jednym z badań testowano wpływ shatavari na objawy menopauzy u ponad 100 kobiet i stwierdzono, że po 12 tygodniach kobiety przyjmujące shatavari zgłaszały zmniejszenie uderzeń gorąca i nocnych potów.
Dziki batat
Dziki pochrzyn (Dioscorea villosa L.), znany też jako korzeń kolki, diabelskie kości, pochrzyn amerykański i pochrzyn czterolistny, jest kwitnącą rośliną o ciemnozielonych pnączach i liściach, pochodzącą z Ameryki Północnej. Bulwiaste korzenie tej rośliny są od wieków stosowane w tradycyjnym ziołolecznictwie do leczenia rozstroju żołądka, kaszlu i skurczów menstruacyjnych.
Obecnie korzeń pochrzynu jest stosowany jako środek łagodzący objawy związane z menopauzą i zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jest też częstym składnikiem kremów stosowanych miejscowo w celu łagodzenia bólu. Korzeń dzikiego pochrzynu jest jednym z najlepszych ziół na uderzenia gorąca w okresie menopauzy i jest często stosowany do łagodzenia objawów menopauzy. Uważa się, że jest to wynik działania związku chemicznego disogeniny, który znajduje się w dzikim pochrzynie.