Producenci
Masz pytania?
zadzwoń
71 305 08 71

sklep@zdrowekolorowe.pl

Eko środki czystości

1
Eko środki czystości

Zdrowa żywność to nie jedyny ważny element w profilaktyce i eliminowaniu rosnącej liczby uczuleń. Coraz więcej osób decyduje się na Eko środki czystości np. orzechy piorące, własnoręcznie przygotowane proszki czy gotowe, ekologiczne produkty do prania.

Eko środki czystości są przyjazne dla naszego ciała, oczu, układu oddechowego i całego organizmu. Co ważne są wydajne, nie zawierają tanich, zbędnych wypełniaczy, a przez to są dużo tańsze od standardowych produktów. Nie przyczyniają się do zanieczyszczenia wód gruntowych i całego środowiska.

PRANIE

ORZECHY PIORĄCE
Do jednego prania używa się garść orzechów rozłupanych na pół. Wkładamy je do bawełnianego woreczka  i mocno związujemy, aby nie rozsypały się w pralce. Tak wykorzystuje się np. ORZECHY PIORĄCE 1000 g - VIVIO . Opcjonalnie można dodać jedną do trzech kropli ulubionego naturalnego olejku eterycznego. Innym sposobem jest robienie wywarów z orzechów i dodawanie do prania jak np. w ORZECHY PIORĄCE 1 kg - ALEPIA
Do prania białych ubrań można dodać łyżkę sody kalcynowanej . Ma działanie wybielające. 
 
PROSZEK DO PRANIA
Mieszamy
* 1 część sody kalcynowanej np. SODA KALCYNOWANA (WĘGLAN SODU) 1 KG - NATURCHEM
* 1,5 części płatków mydlanych np. PŁATKI MYDLANE DO PRANIA HYPOALERGICZNE 1kg - VITAFARM lub startego szarego mydła.
 
Na jedno pranie wystarczą dwie łyżki domowego proszku. Amatorzy delikatnego zapachu  mogą dodać naturalny olejek eteryczny.

SPRZĄTANIE

KWASEK CYTRYNOWY – ma działanie podobne do octu, ale w połączeniu z nim stanowi silną  kombinację. Zmieszaj szklankę octu z dwiema łyżkami, a uzyskasz skuteczny środek do udrażniania rur. Sam kwasek działa wybielająco i okamieniająco, dlatego papka zrobiona z kwasku zmieszanego z odrobiną wody dobrze wyczyści fugi. Można do tego użyć zużytej szczoteczki do zębów. Kwasek cytrynowy świetnie odkamieni czajnik. Do czajnika wlewamy wodę i wsypujemy 2 łyżeczki kwasku. Gotujemy wodę i zostawiamy na 15 minut. Wylewamy i płuczemy czajnik. Wyczyścimy nim także brudne z osadów kubki, srebrne łyżeczki, mikrofalówkę czy armaturę łazienkową.

SODA OCZYSZCZONA, czyli wodorowęglan sodu
Najbardziej wszechstronny preparat w gospodarstwie domowym. Można stosować ją do spulchniania ciast, a w połączeniu z octem do udrażniania rur. Świetnie sprawdzi się jako pochłaniacz zapachu w lodówce. Przedłużymy z jej pomocą żywot ciętych kwiatów, wsypując szczyptę do wody, w której się znajdują. Jest składnikiem domowej pasty do zębów (przykładowy skład - 50 g białej glinki, 50 g sody oczyszczonej, 8 kropli olejku miętowego). Nieodzowny składnik domowego dezodorantu (100 g oleju kokosowego, 50 g skrobi ziemniaczanej, 20 g sody oczyszczonej, 5kropli olejku herbacianego) oraz pasty do czyszczenia armatury ( 100 g sody. 50 gram mydła w płynie, 10 kropli olejku eterycznego). Najbardziej popularna jest obecnie  SODA OCZYSZCZONA ( WODOROWĘGLAN SODU ) 5 kg - BIOMUS

UDRAŻNIANIE RUR

KWASEK CYTRYNOWY  z octem, patrz poprzedni akapit.

SODA KAUSTYCZNA (WODOROTLENEK SODU) główny składnik do produkcji preparatów udrażniających rury. W wodzie rozpuszcza się bardzo dobrze, wydzielając znaczne ilości ciepła i tworząc silnie żrący ług sodowy – bezbarwną, bezzapachową i niepalną ciecz, która reaguje z kwasami, tlenkami niemetali i wodorotlenkami amfoterycznymi, tworząc sole sodowe. Dlatego trzeba uważać, podobnie jak stosując wszelkie środki do udrażniania rur, przy jej stosowaniu, aby ograniczyć kontakt  z ciałem, oczami, nie wdychać. Do zatkanej rury kanalizacyjnej wsypuje się kilka łyżek sody i pozostawia na minimum 15 minut do kilku godzin. Następnie spłukuje się dużą ilością zimnej wody. Nie stosujmy zbyt dużej ilości sody jednorazowo, gdyż soda krystalizuje się w przewodach kanalizacyjnych i może całkowicie je zatkać. Obecnie bardzo popularna jest SODA KAUSTYCZNA (WODOROTLENEK SODU) 5 kg - NATURCHEM

 

Powrót do domowych sposobów na sprzątanie i pranie to nie tylko troska o własne zdrowie, zdrowie najbliższych, ale to również dbałość o naturę, która  prosi o lepsze traktowanie. Jesteśmy jej integralną częścią i nie możemy eksploatować jej bezgranicznie, bo to obraca się przeciwko nam. Czy pojedyncze wysiłki mają sens, skoro większość nie przywiązuje wagi do szeroko rozumianej ekologii?  Jeśli nie zrobimy sami nic, nie mamy prawa narzekać. Aktywności jednostek sumują się, dają przykład. W końcu może wpłyną na działania przedsiębiorców i ustawodawców. Nie zniechęcajmy się. Kto raz wejdzie na drogę  “Eko świadomości”, na pewno  z niej nie zawróci.

 

Pozdrawiam i zapraszam do sklepu

Katarzyna Zawisza

Komentarze do wpisu (1)

30 stycznia 2021

Ok, Sprawna miła obsługa.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl