Producenci
Masz pytania?
zadzwoń
71 305 08 71

sklep@zdrowekolorowe.pl

Suszone śliwki - czego o nich nie wiesz.

0
Śliwki suszone - czego o nich nie wiesz.

Śliwki są uprawiane od co najmniej 2000 lat,  a ich uprawy zapoczątkowali  Syryjczycy i Persowie.

Suszone śliwki są bogatym źródłem związków fenolowych (jest ich ponad pięciokrotnie więcej w skórce niż w miąższu). Cechują się większą powierzchnią przeciwutleniającą niż inne gatunki owoców, jak np. jabłka, borówki czy winogrona. Śliwki suszone pobudzają perystaltykę jelit i przyśpieszają tempo przemiany materii, w efekcie skutecznie likwidując zaparcia. Błonnik korzystnie wpływa na florę bakteryjną okrężnicy i pomaga oczyszczać organizm z żółci.

Suszone śliwki, jako jedyny suszony owoc, uzyskały zgodę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na używanie oświadczenia zdrowotnego, iż spożywanie 100 g suszonych śliwek pomaga zachować prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Na uwagę zasługuje zawartość witaminy A w suszonych śliwkach. Albowiem jest jej pięciokrotnie więcej niż w śliwkach świeżych i stanowi około 154 mikrogramy w 100 gramach. Witamina ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nabłonka skóry, rogówki, przewodu pokarmowego i oddechowego. Chroni nabłonek przed bakteriami i reguluje jego właściwy wzrost. Poprawia stan włosów, skóry i paznokci.

Śliwki suszone zawierają również bardzo dużą ilość potasu ( 804 mg w 100 g ). Witamina ta reguluje gospodarką wodną i kwasowo- zasadową. Wpływa na czynność mięśni i układu nerwowego.

Z mikroelementów warto wspomnieć o miedzi, której w śliwkach znajdziemy w ilości 0,42 mg  na 100 g. Od tego minerału zależy prawidłowa gospodarka żelazem w organizmie, w związku z tym jego niedobór może powodować niedokrwistość. Miedź wpływa na rozkład wolnych rodników i i tworzy wiązania kolagenu i elastyny.

Suszone śliwki są krwiotwórcze, wspomagają w utrzymaniu wysokiej energii życiowej i wspierają w zachowaniu gęstości mineralnej kości u kobiet w wieku pomenopauzalnym. 

Wyróżniamy trzy grupy odmian uprawnych śliw: europejskie , amerykańskie (kalifornijskie) i wschodnie ( japońskie).

Śliwki europejskie – najbardziej popularną odmianą w Europie są śliwki węgierki. Ważą do około 30 gramów, mają fioletową skórkę o gęstym, woskowatym nalocie. Owoce te zbiera się zwykle od połowy września do końca października. Proces suszenia przebiega podobnie  jak przy śliwkach kalifornijskich. Najbardziej polecamy Śliwki bez pestek suszone BIO 1 kg - Bio Planet

Śliwki kalifornijskie – słyną z soczystego smaku i delikatnej, gładkiej faktury skórki. Dojrzewają na drzewach tak długo, aż ich twardość i naturalna zawartość cukru osiągnie odpowiednie parametry do zbioru.. Owoce strząsa się mechanicznie, dzięki czemu zbiór śliwek z jednego drzewa trwa kilka sekund.. Następnie owoce trafiają do myci a i wreszcie na drewnianych tacach do tuneli suszących. Suszenie zachodzi w temperaturze 80stopni Celsjusza i trwa od 18 d0 22 godzin. Zbiory w kalifornijskich sadach trwają zaledwie miesiąc. Szczególnie warte polecenia są Śliwki kalifornijskie bez pestek bezglutenowe BIO 1 kg - Bio Planet

Śliwki japońskie umeboshi – nazwa oznacza dosłownie suszoną śliwkę (jap. ume – śliwka, boshi – suszony). Naprawdę nie są to śliwki, a odmiana ususzonych i sfermentowanych japońskich moreli. Umeboshi marynowane są w soli i barwione na czerwono poprzez dodanie pachnotki zwyczajnej. Mają słono - kwaśny smak i stosowane są jako dodatek do ryżu. Znane są oprócz Japonii w Chinach i na Tajwanie. Najciekawsze z nich to Umeboshi (śliwki japońskie) BIO 150 g Terrasana

Kupujmy śliwki ekologiczne, aby nie zawierały niedozwolonych w produkcji ekologicznej konserwantów ( najczęściej jest to dwutlenek siarki, który wchodząc w reakcję z witaminami B1, B12, C, K i kwasem foliowym obniża ich wchłanianie). Jeśli zauważcie na suszonych śliwkach biały nalot, to świadczy on o naturalnym procesie wytrącania się fruktozy i jest dowodem na to, iż podczas zbioru śliwki były odpowiednio słodkie i dojrzałe.

 

Zapraszamy

Katarzyna Zawisza

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl