Producenci
Masz pytania?
zadzwoń
71 305 08 71

sklep@zdrowekolorowe.pl

Wegetariański, wegański, a może BIO? Poznaj podobieństwa i różnice w produktach spożywczych!

0
Wegetariański, wegański, a może BIO? Poznaj podobieństwa i różnice w produktach spożywczych!

Nie da się ukryć, że rynek artykułów wegetariańskich i wegańskich rozwija się bardzo dynamicznie. Wiąże się to z tym, że coraz więcej osób przechodzi na dietę bezmięsną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze podobieństwa i różnice dotyczące produktów przeznaczonych dla wegetarian oraz wegan.

Dieta wegetariańska i wegańska – to jest między nimi jakaś różnica?

W trosce o zdrowie, a także dobro zwierząt, spora liczba ludzi decyduje się na wykluczenie mięsa ze swojego jadłospisu. Pomimo dość dużej popularności diet eliminujących wyroby mięsne, nie wszyscy jednak dostrzegają różnicę między wegetarianizmem a weganizmem. Niektórzy nawet stosują te pojęcia zamiennie, popełniając błąd.

Dieta wegetariańska jest sposobem żywienia wyłączającym produkty, takie jak: mięso, ryby oraz skorupiaki. Bazuje natomiast na dużej ilości warzyw, owoców, nasion, zbóż oraz orzechów. Wyróżnia się kilka rodzajów wegetarianizmu, w tym między innymi:

  • frutarianizm – polega na wykluczeniu przetworów zwierzęcych, a także warzyw i owoców, których zerwanie spowodowałoby uśmiercenie rośliny,
  • owowegetarianizm – dopuszczający spożywanie jajek,
  • witarianizm – bazujący głównie na świeżych owocach, warzywach i naturalnej wodzie źródlanej,
  • laktowegetarianizm – obok mięsa i ryb eliminuje się także jajka.

Z kolei weganie poza tym, że nie spożywają wyrobów mięsnych, dodatkowo unikają nabiału i wszelkich składników pochodzenia zwierzęcego. Ich dieta jest zatem pozbawiona np. jajek, tłuszczów zwierzęcych, masła, tłustego twarogu, serwatki, sera koziego podpuszczkowego, miodu, żelatyny itp.

Produkty dla wegan i wegetarian – podobieństwa oraz różnice

To, co łączy artykuły spożywcze dedykowane dla wegan i wegetarian, to przede wszystkim fakt, że są bezmięsne. Usunięcie z diety wyrobów pochodzących z uboju w obu przypadkach wynika nie tylko z chęci zadbania o własne zdrowie, ale także z pobudek etycznych. Osoby przechodzące na tego typu sposób żywienia nie chcą zadawać krzywdy zwierzętom. Poza tym, że rezygnują z jedzenia mięsa, bardzo często unikają też nabywania produktów zawierających wełnę, skórę, zamsz itp. Sięgają też po kosmetyki EKO oznaczone jako nietestowane na zwierzętach.

Weganizm i wegetarianizm mają ze sobą wiele cech wspólnych, ale są między nimi też pewne różnice. Produkty dedykowane osobom na diecie wegańskiej są pozbawione nie tylko mięsa, ale także wyżej już wspomnianego nabiału. Warto też dodać, że weganie chętniej niż wegetarianie sięgają po nieco zapomniane składniki. Należą do nich, chociażby: kasza jaglana, soczewica, ciecierzyca, mąka żytnia, jarmuż.

Dlaczego warto sięgać po produkty wegańskie i wegetariańskie BIO?

Wzrastająca świadomość w zakresie żywienia sprawia, że obecnie na sklepowych półkach można coraz częściej spotkać artykuły dla wegan i wegetarian w wersji BIO. Stanowią one doskonałą propozycję dla osób, które nie chcą szkodzić nie tylko sobie, ale także zwierzętom i środowisku. Tego rodzaju produkty są wolne od sztucznych konserwantów, składników modyfikowanych genetycznie, herbicydów, pestycydów.

Przykładowe wegańskie i wegetariańskie produkty spożywcze BIO, które znajdziesz w ofercie ZdroweKolorowe.pl, to:

Podsumowanie

Jeśli zdecydujesz się przejść na dietę wegańską, czy wegetariańską, w sklepach znajdziesz wiele produktów bezmięsnych. By zadbać o zdrowie i wesprzeć świat zwierząt, nie wystarczy zrezygnować z mięsa. Warto też sięgać po żywność w wersji BIO – naturalną, nieprzetworzoną i pozbawioną bezużytecznych dodatków. Dzięki temu nie będziesz szkodzić nie tylko sobie, ale i przyrodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl