Niacynamid
Suplementy i witaminy

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o niacynamidach

By

Niacynamid, lub nikotynamid, jest rodzajem witaminy B-3. Przyjmowanie go może pomóc w zapobieganiu niedoborom B-3 i może leczyć trądzik i wypryski. Potrzebne jest jednak więcej badań.

Zapobieganie niedoborom B-3 jest ważne, ponieważ mogą one prowadzić do zaburzeń skóry, nerek i mózgu. Ale niacynamid to coś więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o ogólne zdrowie skóry.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jego zaletach, o tym, czego szukać w produktach i nie tylko.

Czy to jest to samo co niacyna?

Pomimo podobieństwa nazw, niacynamid nie jest tym samym co niacyna. Są to dwa różne rodzaje witaminy B-3.

Twój organizm może jednak wytworzyć niacynamid z przyjmowanych suplementów niacyny. Dzieje się tak, gdy w organizmie jest nadmierna ilość niacyny. Tryptofan w organizmie może być również przekształcony w niacynamid.

Zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed podjęciem witaminy B-3 lub innych suplementów.

Jakie korzyści oferuje niacynamid?

Ogólnie rzecz biorąc, niacynamid może pomóc zbudować białka w skórze i zablokować wilgoć, aby zapobiec uszkodzeniom środowiskowym.

Poszczególne korzyści obejmują:

 • Odporność. Niacynamid pomaga budować keratynę, rodzaj białka, które utrzymuje skórę jędrną i zdrową.
 • Bariera lipidowa. Niacynamid może pomóc Twojej skórze w wytworzeniu bariery ceramidowej (lipidowej), która z kolei pomaga zatrzymać wilgoć. Jest to korzystne dla wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza jeśli masz egzemę lub skórę dojrzałą.
 • Minimalizuje zaczerwienienia i plamy. Niacynamid zmniejsza stan zapalny, co może pomóc złagodzić zaczerwienienia spowodowane egzemą, trądzikiem i innymi stanami zapalnymi skóry.
 • Minimalizuje widoczność porów. Utrzymanie gładkiej i nawilżonej skóry może przynieść dodatkową korzyść – naturalne zmniejszenie wielkości porów w miarę upływu czasu.
 • Reguluje poziom oleju. Korzyści z zatrzymywania wilgoci nie są tylko dla osób o suchym typie skóry. Niacynamid może również pomóc w regulacji ilości oleju produkowanego przez gruczoły łojowe i zapobiec ich nadmiernej pracy.
 • Chroni przed uszkodzeniami słonecznymi. Niacynamid może jednocześnie odbudowywać zdrowe komórki skóry, chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie ultrafioletowe.
 • Leczy hiperpigmentację. Niektóre badania wykazały, że 5-procentowe stężenie niacynamidu może być pomocne w rozjaśnianiu ciemnych plam. Korzyści były widoczne po czterech tygodniach, ale nie po dwóch miesiącach. Ta korzyść może być spowodowana zwiększoną produkcją kolagenu.
 • Minimalizuje drobne linie i zmarszczki. Badania wykazały również, że to samo stężenie było pomocne w zmniejszeniu niektórych oznak uszkodzeń słonecznych, które przychodzą wraz ze starzeniem się. Obejmuje to drobne linie i zmarszczki.
 • Chroni przed stresem oksydacyjnym. Niacynamid pomaga budować komórki w skórze, chroniąc je jednocześnie przed stresem środowiskowym, takim jak światło słoneczne, zanieczyszczenia i toksyny.
 • Leczy trądzik. Niacynamid może być pomocny w przypadku ciężkiego trądziku, zwłaszcza form zapalnych, takich jak grudki i krostki. Z czasem możesz zauważyć mniejszą ilość zmian i poprawę struktury skóry.

Czy produkty do skóry są preferowane nad żywnością i suplementami?

Jedzenie zrównoważonej diety jest najlepszym sposobem na uzyskanie mikroelementów, takich jak witamina B-3. Powinieneś brać suplementy tylko pod nadzorem lekarza, aby leczyć niedobór.

Jeśli chodzi o ogólne zdrowie skóry, możesz uzyskać niektóre z korzyści niacynamidu z żywności, którą spożywasz.

Witamina B-3 znajduje się w:

 • jajkach
 • zboża
 • zielone warzywa
 • fasola
 • ryby
 • mleko

Nie ma jednak sposobu, aby zagwarantować, że składniki odżywcze w Twojej diecie mają wpływ na ogólny stan zdrowia Twojej skóry. Jedynym sposobem na zapewnienie, że niacynamid jest ukierunkowany na problemy związane z pielęgnacją skóry, jest stosowanie go miejscowo.

Czy rodzaj produktu do pielęgnacji skóry ma znaczenie lub kiedy jest on stosowany w Twojej rutynie?

Wiele produktów z niacynamidem stosowanych miejscowo ma postać serum. Pomyśl o serum jako o dodatkowym zabiegu, który ma na celu rozwiązanie indywidualnych problemów skóry poza regularnym oczyszczaniem, tonizowaniem i nawilżaniem.

Serum z niacynamidem powinno być stosowane po tonizacji, ale przed nawilżaniem.

Niektóre produkty oczyszczające i kremy również zawierają niacynamid. Składnik ten znajduje się również w niektórych maseczkach do twarzy, które spłukuje się po każdym użyciu.

Przeczytaj dokładnie etykietę każdego produktu i przestrzegaj wszystkich instrukcji dotyczących jego stosowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu?

Stężenie niacynamidu może się różnić w zależności od produktu, jednak większość preparatów ma 5 procent lub mniej.

Niektóre doniesienia sugerują, że preparaty o stężeniu 5 procent są skuteczne w leczeniu przebarwień i uszkodzeń związanych z ekspozycją na słońce.

Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz zacząć od niższego stężenia. Formuły z 2 procentami niacynamidu mogą pomóc złagodzić objawy egzemy i podobnych stanów.

Niacynamid może być wymieniony na etykietach produktów jako „niacyna” lub „nikotynamid”.

Czy niacynamid może być łączony z innymi składnikami pielęgnacyjnymi dla uzyskania maksymalnego efektu?

Niacynamid może być stosowany wraz z innymi aktywnymi składnikami w celu uzyskania optymalnych wyników.

Na przykład, niektóre raporty sugerują, że suplementacja niacynamidu może działać dobrze wraz z miedzią, kwasem foliowym i cynkiem w leczeniu trądziku.

Możesz być w stanie uzyskać więcej z niacynamidu serum stosując go wraz z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy jest powiedział, aby zwiększyć wchłanianie produktu.

Czy istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych?

co powinnaś wiedzieć o niacynamidach

Miejscowo niacynamid jest ogólnie uważany za bezpieczny w użyciu.

Osoby, które mają wcześniej istniejące alergie mogą być bardziej narażone na wystąpienie reakcji alergicznej. Dzieje się tak, ponieważ niacynamid może powodować uwalnianie histaminy przez organizm.

Możesz uniknąć powszechnych reakcji alergicznych i uczuleń na produkty, wykonując test płatkowy:

 • Nałóż ilość produktu wielkości dziesięciocentówki na przedramię.
 • Odczekaj 24 godziny.
 • Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub obrzęk, umyj to miejsce i przerwij stosowanie.
 • Jeśli nie wystąpią żadne skutki uboczne, można bezpiecznie zastosować produkt w innym miejscu.

Jakich wyników można się spodziewać?

Jak w przypadku każdego nowego produktu do pielęgnacji skóry, prawdopodobnie przez kilka tygodni nie zauważysz żadnych znaczących rezultatów.

Chociaż większość dostępnych badań opisuje zauważalną poprawę po czterech tygodniach stosowania, nie ma dokładnego czasu.

Po ośmiu tygodniach możesz zauważyć jeszcze więcej zmian na swojej skórze. Obejmuje to gładszą, ujędrnioną i nawilżoną skórę.

Jeśli w ciągu kilku miesięcy nie zauważysz żadnych zmian, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z dermatologiem. Może on ocenić Twój sposób pielęgnacji skóry i doradzić Ci, jakich produktów używać, jakie zmiany w diecie mogą poprawić stan Twojej skóry i wiele innych.

You may also like